Portret filmowy Jana Saudka :)

28.02.2012r

godz.18.00
WSTĘP WOLNY!
Scena Muzyczna Gdańsk
ul. Powstańców Warszawskich 25

 
Życie, miłość, śmierć i inne błahostki - czyli Jan Saudek - czeski fotograf
w reżyserii Sławomira Pultyna
 
„Życie, miłość, śmierć i inne błahostki…” to filmowy portret jednego z najbardziej znanych fotografów czeskich. Saudek zaczął tworzyć w końcu lat 60. XX wieku. Jego prace silnie kontestowały rzeczywistość socjalistycznej Czechosłowacji. Ten wielki miłośnik kobiet stworzył swój własny wizualny świat, w którym twórczość i życie to jedno.

Marginalizowany i prawie nie znany w ojczyźnie, stawał się coraz bardziej rozpoznawany i doceniany w Europie i USA. Film powstawał przez rok, po serii spotkań fotograf wreszcie zgodził się wystąpić przed kamerą i uchylić drzwi swojej piwnicy. Jedynym warunkiem była możliwość sfotografowania ekipy. Sfotografowania w specyficzny, Saudkowski sposób…
 
Sławomir Pultyn, rocznik 1966. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Reżyser, operator filmowy, fotograf. Wykładowca w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Autor filmów dokumentalnych dla TVP 1, TVP 2, TVP 3, koncertów m.in. Mrągowo 2005, Dżem; programów cyklicznych, m.in.: Moda, Znaki Rock’n’Roll, Zgadula; realizacji telewizyjnych: Cantabile in Jazz. Koncert Urszuli Dudziak w kościele św. Jana w Gdańsku; kampanii społecznych, reklam, filmów promocyjnych i klipów muzycznych: Zaufaj wierności. Kampania anty-AIDS. Hospicjum to też życie, Maanam, Pudelsi i inne, a także autor zdjęć, montażysta i fotograf – twórca idei Rodzinnego Albumu Polaków, zbiorowych pozowanych fotografii mieszkańców miast, grup etnicznych, grup zawodowych.
 

Współorganizatorem projektu jest Gdańskie Towarzystwo Twórczości Fotograficznej.

 
Serdecznie zapraszamy!