Bogusław Wołoszański i

Czołgi, armaty, działa, samochody pancerne i niemieckie motocykle. Te i wiele innych wojennych atrakcji będzie można już niedługo oglądać na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku.  Od 1 do 3 września powstanie tam żywe Miasteczko Historia, sygnowane przez redaktora Bogusława Wołoszańskiego.

Ubiegłoroczne obchody wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte były dużym sukcesem, dlatego Gdańsk chciałby nadać tegorocznym uroczystościom równie interesującą oprawę. Taką możliwość daje współpraca z redaktorem Bogusławem Wołoszańskim oraz jego Fundacją „Pro Historia”.
Projekt odbywa się także pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezesów TVP i Polskiego Radia. Całe przedsięwzięcie nosi nazwę „Teatr Historii” i Gdańsk stanie się jedną z jego najważniejszych części składowych.

informacje dodatkowe: www.dobroni.pl/rekonstrukcje,wielki-teatr-historii-boguslawa-woloszanskiego,6984


Na początku września na Placu Zebrań Ludowych będą się prezentować rekonstruktorzy, powstanie tam także park maszyn i uzbrojenia z epoki, gdzie na pokazy i lekcje historii przychodzić będą dzieci, młodzież i dorośli. Ponadto na umieszczonych w Miasteczku telebimach oglądać będzie można rekonstrukcje bitew oręża polskiego we wrześniu 1939 roku.

- Trzydniowe widowisko będzie też wielką lekcją historii. Największym wyzwaniem będzie pokazanie, jak bohatersko przez siedem dni września 1939 roku walczył polski żołnierz – mówił na spotkaniu z dziennikarzami redaktor Bogusław Wołoszański. – W rekonstrukcjach weźmie udział blisko 150 rekonstruktorów oraz dwadzieścia pojazdów historycznych (w tym oryginalne pojazdy niemieckie).

Początek imprezy 1 września o godzinie 10:00 na Placu Zebrań Ludowych.