Barwy Wyzwolone

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu trójmiejskiego reżysera Mirka Judkowiaka zatytułowanego „Barwy wyzwolone”, który odbędzie się 26 października 2012 roku o godzinie: 19:00 w siedzibie placówki przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku.

„Barwy wyzwolone” to film inspirowany mistycznym
 malarstwem znakomitej gdańskiej artystki, Gabrieli Trynkler, będący efektem wyjątkowego dialogu, przenikania treści i wzajemnych inspiracji artystycznych, które zaowocowały powstaniem obrazu niezwykłego, transgresywnego i postmodernistycznego, skomponowanego z wysmakowanych, różnych stylistycznie i nastrojowo sekwencji filmowych, budującego legendę środowiska artystycznego Gdańska.
Judkowiaka, jako wizjonera obrazu filmowego, zainteresowały w szczególności dwa cykle pełnych poetyckiego klimatu prac artystki: „Katedry” i „Obrazy muzyczne”, które stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowego, wielowymiarowego portretu malarki w otoczce wielu towarzyszących jej zjawisk i korowodu postaci, nierozerwalnie związanych z jej twórczością. To postmodernistyczna wizja współczesnego środowiska artystycznego widzianego oczami Gdańska.

Gabriela Trynkler – malarka, wizjonerka, gdańszczanka
Absolwentka grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1979-1982) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1982-1985). W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1993 roku przebywała w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego gdzie podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2005 i 2010 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz grupowych a także w konkursach. Jest tradycjonalistką, kontynuującą wątki obecne w malarstwie pierwotnym (Aborygeni), bizantyjskiej ikonie, gotyku, baroku, secesji i abstrakcjonizmie, łącząc te wszystkie inspiracje w swój indywidualny styl.

Mirek Judkowiak - filmowiec ,reżyser, scenarzysta, operator, twórca videoclipów.
Studiował film w Warszawie i w Berlinie. W latach 90-tych związany zawodowo z programem 1 i 2 Telewizji Polskiej, dla której zrealizował cykl filmów dokumentalnych, poświęconych trójmiejskim artystom. W roku 1995 i 1996 nakręcił 2 znakomite dokumenty dla CANAL + opowiadające losy osób chorych na AIDS. W roku 1997 powstał, nagradzany na pięciu festiwalach nagrodą Grand Prix, film Jureczek. Wtedy rozpoczął współpracę z TVN, dla której zrealizował kilkanaście reportaży. Obecnie powrócił na plan filmowy po traumatycznych doświadczeniach osobistych, po zwycięskiej walce z nowotworem, w czym pomagali mu przyjaciele. Tworzy z nowej perspektywy, optyki człowieka, który otarł się o śmierć, a więc wzmocniony i pogłębiony wewnętrznie w patrzeniu na ludzkie i arcyludzkie pasje i dylematy. Reżyser, którego Lars von Trierr określił jako jednego z ciekawszych współczesnych twórców kina, odważnego wizjonersko i wrażliwego na ludzki dramat rejestratora współczesności.

Data: 26. 10. 2012 roku
Godzina: 19-00
Miejsce:
Scena Muzyczna GAK
Adres: Powstańców Warszawskich 25
Bilety do nabycia: w siedzibie Sceny Muzycznej Gdańsk w godzinach od 9-00 do 20-00 od poniedziałku do piątku
Cena biletu: 15 zł