RETRO KOMP 2014

Scena Muzyczna GAK oraz kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych oraz retro-konsol powstałych w końcowych dekadach ubiegłego wieku, z radością zapraszają na 3-cią już edycję gdańskiego zlotu miłośników retro-elektroniki „RetroKomp 2014″. O ile pierwsza impreza z cyklu (2012) pokazywała kolekcjonerską odsłonę tego hobby a zeszłoroczna developerską (nowe gry i programy użytkowe) oraz demoscenową (część LOAD ERROR), to tym razem położymy nacisk na „polskie akcenty”. Główne punkty tegorocznego programu:

przypomnienie i prezentacje wytworów „polskiej myśli technicznej” w postaci między innymi komputerów firmy Elwro (np. 800 Junior, będący kiedyś komputerem dedykowanym do szkolnych pracowni, czy unikatowy Elwro 804 PC), Bosman 8, Meritum, Mazovia czy UniPolbrit. Miło nam poinformować, iż na naszym spotkaniu historia niejako zatoczy krąg. Naszym partnerem merytorycznym i zarazem sponsorem (za co gorąco dziękujemy) stała się Politechnika Gdańska, na której to w 1986 roku został opacowany 8-bitowy mikrokomputer Bosman 8, który zostanie przypomniany i omówiony w trakcie jednego z wykładów tegorocznej imprezy!

wspominkowa prezentacja o programie telewizyjnym SONDA w 25-tą rocznicę tragicznego zakończenia emisji.

  • przypomnienie pierwszego polskiego magazynu komputerowego „BAJTEK” (wydawany w latach 1985-1996) i podobnych.

  • legendarna grupa QUARTET Inc. ze Szczecina opowie o magazynie KEBAB i początkach demo-sceny C64/Amiga w Polsce.

  • kolejna edycja zmagań „Łamaczy Joysticków”.

  • wykłady i pokazy – dowiemy się co nowego w prezentowanym u nas rok temu programie DigiBooster 3.1 oraz grze CastleHack.


 


Z ogromną radością informujemy też, że tegoroczną edycję uświetni koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej – wystąpi: Władysław „Gudonis” Komendarek

Władysław Komendarek - szalony czy kontrowersyjny? Stylowy czy dziwny? Kosmita czy Ziemianin? Urodzony w Sochaczewie, mieszka tam do dziś. Przebywa jednak zapewne więcej w trasie niż w mieście rodzinnym. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Zbiera instrumenty elektronicznie i wsłuchuje się w odgłosy Kosmosu. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza „Pożegnanie ojczyzny”.

Zbyt często nazywany polskim Rickiem Wackemanem (Yes), Tonym Banksem (Genesis) lub Keithem Emersonem (E.L.P.) bądź zupełnie niepotrzebnie porównywany do innych muzyków spod znaku tzw. el muzyki. Jako instrumentalista i kompozytor wypracował własny styl, który wymyka się jednoznacznej klasyfikacji. W muzyce Komendarka można odnaleźć echa muzyki rockowej, a nawet hardrockowej, klasycznej, jazzowej, etnicznej oraz eksperymentalnej.

Zaczynał karierę w latach siedemdziesiątych z Grupą Dominika, następnie występował i nagrywał z Exodusem, by od połowy lat osiemdziesiątych z sukcesem rozpocząć karierę solową. A ta trwa nieprzerwanie do dziś.

W roku 2013 otrzymał w uznaniu swojej szczególnej wrażliwości muzycznej nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit „Człowieka ze Złotym Uchem”. Przygotowano z tej okazji film dokumentalny „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze”. 

W 2014 wspólnie z Tomkiem Makowieckim oraz Józefem Skrzekiem artysta dał fenomenalny koncert podczas Męskiego Grania w Chorzowie. W chwili obecnej trwają prace, przy współpracy z tv z Wielkiej Brytanii, nad kolejnym filmem dokumentalnym oraz nad specjalnym koncertem pt. „Wiara Rytm Trans”.

 Zdjęcia: Paweł Stelmach

W trakcie imprezy (o godzinie 15:00) zostanie zaprezentowany 20 minutowy film dokumentalny pt. „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze” a po nim nastąpi spotkanie z Artystą, z możliwością zadawania pytań przez publiczność (czyli tzw. „sesja Questions and Answers”).

O godzinie 19:00 rozpocznie się autorski koncert Władysława Komendarka, pod tytułem: „Wolność przeciw manipulacji” 


Po zakończeniu koncertu, rozpocznie się „Noc z Demosceną”, na której zostaną zaprezentowane zarówno legendarne jak i współczesne osiągnięcia światowej demo-sceny, w tym najnowsze dema na dość egzotyczne platformy, takie jak Commodore C16/C116/C+4, itp. Pomiędzy demami można będzie posłuchać muzyki mixowanej przez „ARRGH!BYTE” przy użyciu 2ch komputerów Amiga 600.

Oczywiście będą z nami zaprzyjaźnione: Muzeum Komputerowe z Technikum Łączności w Gdańsku oraz Muzeum z Koszalina.

Zachęcamy posiadaczy retro komputerów do przyłączenia się do imprezy z własnym sprzętem! 


RK 2014: Program imprezy

08:30 - Otwarcie bram
09:00 - Oficjalne otwarcie imprezy (Sala Koncertowa)
10:00 - Polska myśl techniczna: Elwro, Meritum, Bosman, UniPolbrit (Sala Wykładowa)
11:00 - Start konkursów "Lamaczy Joystick'ów" (Salon Gier)
11:30 - Pierwszy polskim magazyn komputerowy "BAJTEK" (Sala Wykładowa)
12:00 - Kultowe polskie gry - wspomnienia (Sala Wykładowa)
12:30 - Nowe projekty dla Amigi (program DigiBooster, gra Castle Hack) (Sala Wykładowa)
14:00 -
SONDA - wspominkowy wykład o programie w 25. rocznicę tragicznego zakończenia emisji (Sala Koncertowa)
15:00 - Film dokumentalny „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze” (20 min.) (Sala Koncertowa)
15:20 - Spotkanie z artystą, sesja Q&A z Władysławem Komendarkiem (Sala Koncertowa)
16:30 - Wręczenie nagród zwycięzcom konkursów "Łamaczy Joystick'ów" (Sala Koncertowa)
17:00 - QUARTET Inc. - spotkanie z praojcami polskiej demosceny C64/Amiga (Sala Wykładowa)
19:00 - Wręczenie wyróżnienia "RetroKOMP Star 2014" (Sala Koncertowa)
19:05 - Koncert Władysława Komendarka - „Wolność przeciw manipulacji” (Sala Koncertowa)
21:00 -
Noc z Demoscena (po zakończeniu koncertu), DJ: ARRGH!BYTE (Sala Koncertowa)


RK 2014: Ceny biletów

Koncert+noc z demoscena:           30 zł, 5 zł dzieci do 10 roku życia,
RK+koncert+noc z demosceną:    35 zł, 7 zł dzieci do 10 roku życia,
RK+pokazy+wykłady:                       5   zł,
Karnet dla wystawców:                  
20na całą imprezę,

Uwaga ! Wystawcą może być osoba, która przyniesie na teren imprezy, wystawi i udostępni publiczności przynajmniej przez 3 godziny (a przed koncertem) swoje eksponaty (sprzęt wyprodukowany w XX w.), w tym przynajmniej trzy systemy stacjonarne (inne niż systemy przenośne), zawierające dedykowaną jednostkę centralną i podstawowe peryferia.


KONKURSY "ŁAMACZY JOYSTICKÓW"

INFORMACJE OGÓLNE

Tak jak podczas poprzednich edycji, wszyscy chętni będą mieli możliwość rywalizacji w grach na różnych starych komputerach
i konsolach. W zależności od ilości chętnych przewidywane jest rozegranie 3 do 5 rywalizacji w grach typu „RiverRaid” czy „Moon Patrol” - o łatwej mierzalności wyniku. Konkretne tytuły gier zostaną ustalone przez organizatorów wraz z wystawcami już podczas trwania imprezy, ze względu na nieprzewidywalną dostępność i awaryjność retro-sprzętu. W konkursie przewidywane nagrody rzeczowe, wręczane podczas oficjalnego zakończenia imprezy, ok. godziny 16:00

ZASADY KONKURSU

W każdym konkursie będzie chodziło o uzyskanie jak najlepszego wyniku wśród uczestników danej rozgrywki. Dozwolone jest wielokrotny start w celu poprawienia w wyniku, pod warunkiem braku innych chętnych do udziału – osoby biorące pierwszy raz w zawodach mają pierwszeństwo. 


Info i forum:

http://www.retrokomp.org,

http://www.facebook.com/RetrokompLoaderror

REGULAMIN IMPREZY  

REGULAMIN KONKURSU ŁAMACZY JOYSTICK'ÓW

ZAŁĄCZNIK NR 1 DLA OSÓB PONIŻEJ 18 ROKU ŻYCIA

ZAŁĄCZNIK NR 2 DLA OSÓB PONIŻEJ 18 ROKU ŻYCIA