SYLWESTER 2014

Jak co roku, z myślą o mieszkańcach Miasta Gdańska, 31 grudnia 2014 roku,  na Targu Węglowym, rozpoczniemy muzyczne wydarzenie kończące rok 2014 - plenerowy Koncert Sylwestrowy.

 

 

 

Koncert otworzy zespół z czeskiej Pragi, gwiazda wielu światowych festiwali revivalowych  - The Beatles Revival,  charakteryzujący się precyzyjnym wykonaniem utworów legendarnego brytyjskiego składu z Liverpoolu. Repertuar zespołu obejmuje mniej więcej 60 najbardziej znanych utworów The Beatles, z których każdy jest wykonany zarówno zgodnie z oryginalnymi nagraniami studyjnymi, koncertowymi jak i ze szczególnym naciskiem położonym na image sceniczny.


O godzinie 21:40 na scenie pojawi się młody zespół rockowy, zafascynowany artystycznym klimatem, muzyczną przeszłością i wielokulturowością Berlina – grupa Kreuzberg. Kwintesencję ich brzmienia stanowi nu-grunge połączony z pop-rockiem, przepełniony wspaniałą melodyką i przyjazną dla ucha harmonią. Mocną stroną zespołu jest sekcja rytmiczna i ciekawy riff gitarowy, a wszystko to opatrzone charakterystycznym wokalem Juranda Wójcika. Podczas ich występu z całą pewnością nie zabraknie takich piosenek jak „Niecierpliwa” czy „Drzewo Nadziei” pochodzących z ich debiutanckiego albumu, który ukazał się 21 maja 2013 roku zatytułowanego „Papierowy Król” a także najnowszego materiału m.in. singla „Tylko raz”, który znajdzie się na drugim albumie grupy, nad którym panowie obecnie pracują w studio. 


Przed godziną 23:00 zebraną publiczność w muzyczną podróż w rytm takich przebojów polskiej piosenki jak "Słodkiego miłego życia",  "Nasze randez-vous", "Black and White" czy "Królowie życia" zabierze gwiazda wieczoru – zespół Kombii.

 


Kombii powstało w roku 2003 w wyniku reaktywacji dawnej formacji  Kombi. W skład nowego zespołu weszli Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta. Do formacji nie dołączył natomiast, założyciel pierwszego składu z 1976 roku, Sławomir Łosowski. Muzycy postanowili wykonywać zarówno stare utwory Kombi w nowych aranżacjach, jak i tworzyć nowe, nawiązujące stylistycznie i artystycznie do dokonań Kombi z lat 1976-1992. Podczas koncertu sylwestrowego oprócz dobrze znanych wszystkim przebojów zespół zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Wszystko jest jak pierwszy raz”, która ukazała się 6 maja 2014 roku.

Po koncercie przedstawiciele władz miasta złożą zgromadzonym na Targu Węglowym mieszkańcom Gdańska i  przyjaciołom najlepsze życzenia noworoczne.

Punktualnie o północy niebo nad Śródmieściem rozświetli spektakularny 13 minutowy pokaz sztucznych ogni z towarzyszeniem muzyki. Nad projektem i scenariuszem tego wyjątkowego widowiska profesjonalna ekipa pirotechniczna pracuje od początku listopada.  Do pokazu zostaną użyte ładunki o łącznym ciężarze przekraczającym 200 kg, których montaż na miejscu zajmie około 48 godzin!

Mamy nadzieję, że i tym razem Gdańszczanie tłumnie wezmą udział w szampańskiej zabawie podczas wieczornego koncertu w scenerii zabytków starego miasta na Targu Węglowym w Gdańsku, aby w jego trakcie tradycyjnie o północy złożyć sobie życzenia noworoczne.

Sylwestrowy Konkurs Butelkowy

Rada Miasta Gdańska już po raz ósmy organizuje „Sylwestrowy Konkurs Butelkowy”,
którego celem jest zachęcenie Gdańszczan do ekologicznej zabawy - szczególnie podczas nocy sylwestrowej.


W sylwestrowy wieczór Gdańszczanie będą mogli nie tylko dobrze się bawić, ale także wygrywać nagrody. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy od 31 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015 wrzucić do oznakowanych zielonych pojemników (rozstawionych na Targu Węglowym) szklane butelki po napojach, którymi będą witali Nowy Rok.

W każdej butelce powinna znaleźć się kartka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu uczestnika konkursu. W tym roku rozszerzamy jeszcze formułę konkursu – mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Udział w losowaniu będą mogły wziąć również osoby, które zrobią sobie zdjęcia (tzw. selfie) w dniach 31 grudnia 2014 - 1 stycznia 2015 roku, gdy wrzucają do pojemnika
na szkło należącego do Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o.– szklaną butelkę i prześlą je mailem na adres czystygdansk@gdansk.gda.pl
  (lokalizacje pojemników na stronie www.zut.com.pl). 7 stycznia komisja konkursowa (złożona z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska i Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o.) wylosuje butelki, których właściciele  otrzymują cenne nagrody rzeczowe. Wrzucając do pojemników pustą butelkę można wygrać: miejski rower, odtwarzacz blu-ray 3D, 7’ tablet, smartfon.

Dodatkową nagrodę - bon o wartości 500 zł na sprzęt sportowy ufundowany przez Zakład Utylizacyjny -  można będzie zdobyć wymyślając hasło promujące ideę selektywnego zbierania odpadów.
Również autor najoryginalniejszego zdjęcia promującego segregację odpadów
i swoją proekologiczną postawę otrzyma nagrodę w postaci bonu na sprzęt sportowy
ufundowany przez Zakład Utylizacyjny o wartości 300 zł.

Lokalizacje pojemników.pdf


Zapraszamy do dobrej i ekologicznej zabawy.

 

REGULAMIN IMPREZY.pdf

REGULAMIN TERENU.pdf

 


Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury informuje,
że w związku z organizacją imprezy „Sylwester Gdański”
nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie Głównego Miasta
polegające na całkowitym wyłączeniu z ruchu kołowego Targu Węglowego
w terminie od 29.12.2014 roku od godziny 17:00
do 01.01.2015 roku do godziny 22:00.
 
Na teren w/wym. imprezy zabrania się wnoszenia
materiałów łatwopalnych i pirotechnicznych, a także napoi alkoholowych.
Informując o powyższych zmianach
Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
przeprasza za utrudnienia w poruszaniu się w tej części miasta. 


O ARTYSTACH:

Zespół KOMBII powstał wiosną 2003 roku z inicjatywy trzech członków zespołu Kombi: Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz Jana Pluty. Dwa miesiące pracy zespołu zaowocowały nowym programem opartym na znanych przebojach, takich jak: "Linia życia", "Hotel twoich snów", "Nasze randez-vous", "Kochać cię za późno", "Nie ma zysku", "Black and white" w nowych aranżacjach.

Zespół po raz pierwszy publicznie wystąpił w Wiśle, na specjalne zaproszenie Adama Małysza i jego Fundacji. Następne występy to udział KOMBII w "Szansie na sukces" oraz w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Inauguracyjny koncert KOMBII miał miejsce 11 lipca 2003 roku w Operze Leśnej w Sopocie. Był transmitowany na żywo przez TVP2 i został ciepło przyjęty przez Publiczność. Następne trzy miesiące wypełniła trasa koncertowa po wielu miastach Polski. Wówczas KOMBII zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez fanów, zarówno starych jak i nowych.
 
Przełom 2003/2004 to praca nad materiałem na nową, premierową płytę. W tym celu zespół nawiązał współpracę z producentem muzycznym Rafałem Paczkowskim (realizator dźwięku, laureat Fryderyka 2003) i od marca zaczął nagrywanie płyty, która ukazała się we wrześniu 2004 roku. Wiosną 2004 r. KOMBII podjęło współpracę i podpisało wieloletni kontrakt z wytwórnią płytową Universal.
 
Premiera płyty KOMBII "c.d." miała miejsce 25.10.2004 r. Utwór "Sen się spełni” jaki znalazł się na tym krążku odnosił spektakularne sukcesy na listach przebojów. Jesień była wypełniona koncertami. Początek 2005 roku to trasa koncertowa po USA i Kanadzie. Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na występy KOMBII. W lutym 2005 r. pojawiła się w sklepach muzycznych reedycja płyty "c.d.". Było to specjalne dwupłytowe wydanie, dodatkowo znalazło się tam 11 największych hitów zespołu w nowych aranżacjach. W kwietniu płyta "c.d." otrzymała status Złotej Płyty. Również w tym czasie pojawił się drugi singiel "Pokolenie". Wiosna to początek trwającej cały sezon trasy koncertowej. Potwierdziło to tylko wspaniałe przyjęcie KOMBII przez Publiczność. W maju podczas Festiwalu Piosenki w Opolu zespół otrzymał Superjedynkę w kategorii "Album Roku - pop” za płytę "c.d.". Po dwóch miesiącach od momentu pokrycia się złotem płyta "c.d." otrzymała status Platynowej Płyty, która została wręczona w czerwcu podczas festiwalu TOPtrendy.
 
W 2006 roku Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta obchodzili 30-lecie pracy artystycznej. Podczas lata zespół zagrał wiele koncertów. W tym czasie, dzięki sprzedaży 145 tys. płyt, album "c.d." pokrył się podwójną platyną, która wręczona została podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie, gdzie KOMBII zagrało recital pod hasłem "Pokolenie KOMBII". Kolejne wyróżnienie, to nagroda za najlepszą płytę "c.d." podczas Gali Eska Music Awards.
 
Początek 2007 r. to bardzo intensywna praca nad nową płytą. Dbałość o każdy dźwięk, ostateczne brzmienie doprowadziły do powstania na wiosnę płyty "Ślad”. 4 maja w stacjach radiowych pojawił się singiel "Ślad”, promujący nową płytę. 9 czerwca KOMBII wzięło udział w festiwalu TOPtrendy jako gość koncertu trendy. 10 czerwca to jubileusz pracy artystycznej Jacka Cygana, w którym zespół również wziął udział. 15.06.2007 r. miała miejsce premiera płyty "Ślad", która osiągnęła status Złotej Płyty, która została wręczona w październiku 2007 roku podczas gali Viva Comet Awards. Następnie "Ślad" pokrył się platyną. Zespół długo promował materiał z nowej płyty, grając koncerty w Polsce oraz poza granicami kraju.
 
14.08.2008 r. miała miejsce premiera albumu KOMBII „D.A.N.C.E.”. Na płycie znalazły się remiksy największych przebojów zespołu KOMBII. Wiosną 2009 roku w zespole zaczął grać na perkusji Adam Tkaczyk. Kolejny sezon upłynął na licznych koncertach i spotkaniach z fanami.
 
Jesienią zespół zaczął pracę nad nowym materiałem. Efektem była premiera płyty "O miłości”, która miała miejsce w maju 2010 roku. Pierwszym singlem z płyty jest utwór "Gdzie jesteś dziś”. Kolejno w stacjach radiowych można było usłyszeć utwór jaki zespół KOMBII napisał do fimu o tym samym tytule: „Wyjazd Integracyjny”.
 
W 2011 roku Grzegorz Skawiński oraz Waldemar Tkaczyk obchodzili 35-lecie pracy artystycznej.

20 listopada został wydany nowy album KOMBII pt. "Electro acoustic live". Jest to wydawnictwo CD/DVD, koncertowe na którym znalazły się wybrane utwory zarejestrowane 12 października podczas koncertu zespołu w Sali Kongresowej w Warszawie. Był to specjalny – elektroakustyczny koncert zespołu – nowe aranżacje, nowe akustyczne brzmienie. Jest to zestaw największych przebojów KOMBII w wersjach koncertowych, dodatkowo, jest to pierwsze DVD koncertowe w historii zespołu!
Od marca na instrumentach klawiszowych zaczął grać Wojtek Horny.

6 Maja 2014r. miała miejsce premiera najnowszej płyty: "Wszystko jest jak pierwszy raz". Pierwszy singiel z płyty to “Jak pierwszy raz”. Obecnie w stacjach radiowych można usłyszeć drugi singiel promujący to wydawnictwo: " Za sobą".

 

ZESPÓŁ KREUZBERG
Berlin to miasto, które w latach 80. było dla Polaków oknem na świat. Z jednej strony fascynowało wielokulturowością i powiewem wolności, z drugiej, przerażało, o czym – w charakterystyczny dla siebie sposób – śpiewał BIG CYC w „Berlinie Zachodnim” czy opisywała odnosząca spore sukcesy książka a później film „My, dzieci z dworca Zoo”.
Do dziś Berlin pozostał miastem o artystycznym charakterze, sprzyjającym indywidualnym poszukiwaniom, pełnym inspiracji, niemalże na rogu każdej ulicy. Zauważył to m.in. David Bowie nagrywając trylogię berlińską, Iggy Pop tworząc „The Idiot”, Nick Cave zakładając zespół The Bad Seeds, zauważyło to także czterech chłopaków z południa Polski:
wokalista i autor tekstów  Jurand Wójcik – dla którego duchowość, psychologia i filozofia, są podstawą wewnętrznego istnienia;
gitarzysta Grzegorz HEHUA Palka – który mówi: „Gitara jest moim drugim głosem. Poprzez ten instrument mogę wyszeptać, wykrzyczeć czy wyśpiewać wszystko, czego normalnie nie jestem                 w stanie powiedzieć. Dzięki gitarze mogę wyrazić siebie”.
Skład zespołu uzupełniają  Ziemowit ZIEMO Rybarkiewicz – perkusja i Bartosz BARTBASS Szwed grający na gitarze basowej.
Zupełnie przypadkiem w ręce gitarzysty wpadła rock-opera „Berlin” skomponowana przez Lou Reeda, która na długo zapadła w pamięci Grzegorza. Swoimi wrażeniami podzielił się z kolegami  z zespołu i razem postanowili odwiedzić to miasto. W konsekwencji dotarli do miejsca, które zrobiło na nich olbrzymie wrażenie – do dzielnicy KREUZBERG - dystryktu, który od zawsze tętnił życiem, przyciągając młodych, twórczych ludzi, budujących charakter tego miejsca.
Ta dzielnica fascynuje idealną architekturą, w której miesza się styl secesyjny z industrialnymi miejscami, w których powstały centra sztuki i modne kluby. To musiało mieć wpływ na artystyczny klimat tego miejsca.
Takie kontrasty, naprawdę robią wrażenie, bo pozwalają połączyć tradycję z nowoczesnością i przeszłość z teraźniejszością, stając się artystyczno-wizualną kwintesencją tego miejsca. Ta hipsterska subkultura, to wyznacznik stylu jaki tu dominuje.
Po powrocie, tych czterech facetów, już wiedziało, że muszą nazwać się KREUZBERG i wiedziało, że ich muzyka musi mieć w sobie ducha tego miejsca!
Krakowskie studio Gorycki & Sznyterman, producent w osobie Jarka Barana, wena twórcza gitarzysty Grześka HEHUA Palki i Juranda Wójcika oraz umiejętności instrumentalne sekcji rytmicznej Bartosza  i Ziemowita, musiały dać powalający efekt!
Dziesięć piosenek, wybranych z kilkudziesięciu powstałych utworów, to kwintesencja tego co grupa chce pokazać szerokiej publiczności: nu-grunge połączony z pop-rockiem, przepełniony wspaniałą melodyką i przyjazną dla ducha harmonią.
Na pierwszego singla zespół zdecydował się wypuścić przepiękną balladę zatytułowaną „Drzewo nadziei”, która zapowiada premierę debiutanckiego albumu.  
Jak mówi o piosence wokalista i autor tekstów Jurand Wójcik: „Muszę tu zacytować Franka Zappę: „mówić o muzyce to jak tańczyć o architekturze”. Muzyka po prostu mówi sama za siebie, tak jak obraz, rzeźba czy wiersz. Autor zawsze wie, co ma na myśli, ale interpretację pozostawia odbiorcy.  I to jest w sztuce piękne”.


 „Papierowy Król” to nazwa debiutanckiego albumu grupy, który ukazał się 21 maja 2013 roku. Drugim singlem promującym album została piosenka „Niecierpliwa”, która szturmem zdobyła kolejne stacje radiowe i kolejne listy przebojów.
W 2014 czterech dżentelmenów z południa Polski postanowiło ponownie zaszyć się w studio, by pod czujnym okiem producenta Jarka Barana rozpocząć prace nad drugim już w karierze zespołu albumem.

Przedsmakiem tego wcielenia zespołu jest singel „Tylko raz”, który już wywołał poruszenie w branży muzycznej. Mamy w nim wszystko czym KREUZBERG zaraził nas, gdy na listach przebojów piął się utwór „Niecierpliwa”: wspaniała melodia, mocna sekcja rytmiczna i ciekawy riff gitarowy. A całość zabarwiona charakterystycznym wokalem Juranda Wójcika!

Piosence  towarzyszy teledysk, który został zrealizowany w ukraińskim Lwowie

Przypomnijmy: zespół KREUZBERG ma na swoim koncie album „Papierowy król”, z którego pochodzi hit „Niecierpliwa”: zdobył uznanie słuchaczy Eski dzięki czemu został nominowany do Eska Music Awards w zeszłym roku, w kategorii „Najlepszy zespół rockowy”, wystąpił na trendach Festiwalu „TopTrendy 2013” a także Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.