FESTIWAL GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ

Już 18 lipca rusza siódma edycja Festiwalu „Gdańsk Dźwiga Muzę”! W tym okresie Gdańsk stanie się stolicą tancerzy, beatboxerów i fanów dobrej muzyki, którzy będą tam obchodzić swoje prawdziwe święto. Tegoroczna edycja GDM przybiera nieco inną formę, tym razem miasteczko festiwalowe będzie żyło dwa dni i dwie noce.

W programie wydarzenia dwa dni i dwie noce prawdziwego muzyczno - tanecznego święta! W dniach festiwalowych Plac Zebrań Ludowych (znajdujący się w samym „sercu” miasta), przekształca się miasteczko festiwalowe z trzema Strefami Tanecznymi, Muzyczną Sceną Główną, Dance Parkiem i wieloma innymi przestrzeniami różnych aktywności. 7 światowej klasy tancerzy, 26 godzin warsztatów w trzech strefach tanecznych: Street Styles, Power of Flava, Art Of Dance. Hip Hop, Popping, Locking, Krump, House, Breakdance pod kierunkiem wybitnych i utalentowanych tancerzy oraz widowiskowe bitwy taneczne. A wieczorami, na dużej scenie plenerowej, 16 koncertów muzycznych! Każdego dnia organizatorzy spodziewają się na placu od 10 000 do 15 000 osób!


Pierwszy dzień Festiwalu, sobotę 18 lipca, rozpoczniemy mocnym rockowym brzmieniem w wykonaniu brytyjskiego zespołu Shot For Mia, który pojawi się na scenie już o godz. 17.30. Oprócz nich , o 18.10, wystąpi idol miłośników chill’outu, czyli Kuba Knap charakteryzujący się przede wszystkim wyraźnym głosem i niesamowitym luzem scenicznym, godz. 18.40 będzie należeć do Quebonafide - polskiego rapera ukazującego olbrzymi wachlarz umiejętności technicznych, freestyle’owca. Kolejnym artystą festiwalowej sceny jest Pokahontaz – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, która pojawi się już o 19.20.  Muzyka Pokahontaz zawiera wpływy szeroko pojętej muzyki elektronicznej z tekstami skoncentrowanymi na warsztacie wykonawczym. O godz. 20.35 usłyszymy ponadczasowe dźwięki w wykonaniu polskiego rapera i producenta muzycznego Grubsona, a gwiazdą sobotnich koncertów będzie polski zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall czyli Vavamuffin z gośćmi Vienio, Numer Raz i Junior Stress, którzy wystąpia dla nas o 22.10

Koncertowa niedziela odbędzie się w ramach trasy Lata Zet i Dwójki i będzie transmitowana w TVP 2. 

Na scenie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich usłyszymy Andrzeja Piaska Piasecznego, którego muzyka poruszy każdego, wokalistkę roku 2014 według Słuchaczy Radia ZET, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy estradowej - Edytę Górniak, pojawi się także jeden z najpopularniejszych i najbardziej kasowych polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu – IRA. Oprócz tego usłyszymy muzykę legendarnego zespołu Grzegorza Skawińskiego – Kombii, ponadczasowe utwory Nie płacz Ewka, czy Chcemy być sobą w wykonaniu zespołu Perfect. Poparzeni Kawą Trzy, to kolejni artyści niedzielnej sceny. Ich pop rockowa muzyka, to połączenie takich stylów, jak rock, punk, ska. Na naszej scenie wystąpią również Szymon Wydra & Carpe Diem – polski zespół pop rockowy, Kasia Popowska – polska piosenkarka i autorka tekstów oraz Marie Napieralska – uczestniczka „The Voice of Poland”, która oddaje się muzyce bez reszty. 

Główną atrakcją Festiwalu jest dwudniowy cykl warsztatów tanecznych, podczas których oddajemy do dyspozycji gości Festiwalu trzy profesjonalnie przygotowane namioty taneczne, podzielone na sekcje tematyczne. Wychodząc z założenia, że taniec to nie tylko pasja, ale również sztuka, kultura i styl bycia, tworzymy z myślą o naszych gościach przestrzeń wymiany ich doświadczeń, alternatywną wobec stricte muzycznych festiwali atrakcyjną wakacyjną formę spędzenia czasu wolnego, będącą inspiracją dla ich dalszych artystycznych poszukiwań. Nasze warsztaty mają na celu danie możliwości bezpośredniej współpracy z autorytetami tanecznego świata, przybliżenie odległych gwiazd każdemu, kto tylko pragnie uczyć się od najlepszych. Do tej pory gościliśmy choreografów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii, Algierii, Niemiec, Rosji. Nie inaczej będzie i w tym roku. W specjalnie przygotowanych strefach tanecznych Street Styles, Power of Flava i Art Of Dance odbędą się warsztaty pod okiem największych światowych gwiazd tańca. W tym roku warsztatowicze będą mieli okazję ćwiczyć krump pod okiem Tight Eyez, locking przy boku Spunkey’a, popping z Bruce Ykanji, hip hop z Keftonem i Marthą Nabwire oraz house z niezastąpionym Mamsonem!

Bilety do nabycia za pomocą portalu ticketpro.pl, http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/1623594-gdansk-dzwiga-muze-festiwal-2015.html oraz w sklepach sieci Empik!

ARTYŚCI TANECZNI

TIGHT EYEZ

Tight Eyez, a właściwie Ceasare Laron Tight Eyez Willis, ul. 3 stycznia 1985 roku. Tancerz, innowator, znany głównie jako kreator stylu KRUMP.

Krump, to styl tańca, który został stworzony przez grupę ludzi – pionierów w 2000 roku. Jako styl stał się rozpoznawalny dopiero po sukcesie w filmie „Rize”. Jednak ciągle potrzebował udoskonaleń i rozwoju, ale już wtedy posiadał solidne podstawy do tego, aby mógł być rozpowszechniany na całym świecie. W związku z tym, Tight Eyez, przez następne 6 lat, by móc odpowiednio kształtować swój styl, pozostał na „scenie ulicy”. To on walczył o krump i był w tej walce niepokonany przez następne 10 lat! Jego starania doprowadziły go do udziału w takich filmach, jak „Stomp the Yard”, „Be Cool” oraz „Step up 4: Revolution”. 

Krótko przed przygodą ze Step Up, Tight, razem ze swoją grupą „Street Kingdom” (Królowie ulicy), spośród wielu grup z całego świata, zostali wybrani do telewizyjnego show „Americas best Dance Crew”. To właśnie Ci ludzie sprawili, że cały świat zobaczył i usłyszał o stylu, jakim jest krump. 

Tight i jego „Królowie ulicy” wierzą, że mogą wspiąć krump na poziom wyżej i zmienić jego postrzeganie na całym świecie. Także oni jeszcze nie powiedzieli stop! Najlepsze dopiero przed nami!

Bilety na warsztaty do Tight Eyez możecie zakupić za pośrednictwem portalu 

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1623559-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-tight-eyez.html 

oraz w sklepach Empik.

SPUNKEY

Spunkey, to tancerz, performer. Choreograf w CLIS Galanta Dance School. Zwycięzca telewizyjnego show Move Up z 2014 roku. Ostatni członek najpopularniejszej słowackiej grupy tanecznej – The Pastels. 

Nauczyciel w SDK Europe 2012 i 2015, laureat wielu bitew, m.in. Top Slovak Dancer 2011 i 2012, Flavourama Salzburg, Battle of the year Slovakia.

W ostatnich latach pracuje nad nową marką słowackiego tańca o nazwie MNP, dodatkowo jest organizatorem imprezy o nazwie Real Drill Tour. Pracuje m.in. dla czeskich i słowackich tancerzy.

Jako dziecko zakochał się w funku. Trzyma się tego do tej pory, aczkolwiek rozwija się dalej głównie jako tancerz stylu locking oraz w ogóle w tańcu. Dla niego nie ma ograniczeń.

 

Bilety na warsztaty do Spunkey są dostępne pod adresem 

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1624264-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-spunkey.html

oraz w sklepach Empik.

Bruce Ykanji

Bruce zaczął tańczył popping mając 8 lat. W 1997 roku tańczył dla znanego rapera Mc Solaar. W 2002 roku stworzył Juste Debout – międzynarodowy turniej Tenczyny i wówczas zaczął podążać w swoją międzynarodową twórczość. 

Bruce jest prawdziwą encyklopedią Tańca. Nadal dzieli swoją wiedzą poprzez warsztaty, imprezy, choreografie oraz swój taniec na całym świecie.

 

Bilety na warsztaty do Bruce'a

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1625308-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-bruce-ykanji.html

oraz w  sklepach Empik.

Kefton

Kefton, to 23 letni tancerz z Francji. Jest członkiem ProPhenomen i GhettoStyles i jest uważany za jednego z najsilniejszych tancerzy hip hop swojego narodu.

Ze swoją grupą (ProPhenomen) zdobyli wiele bitew, takich jak Dance Delight w 2009 r., The International Hip-hop we Francji; solo zdobył Hip-hop International w Las Vegas, Fusion Street Concept 2012 itp. Brał udział również w najbardziej szanowanych zawodach na świecie, takich jak Juste Debout, czy Hip-hop Forever. 

Jego cele są proste, a jednak skuteczne!

Bilety do wspólnego warsztatowania z Keftonem możecie dostać pod adresem

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1625652-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-kefton.html 

oraz w sklepach Empik.

Martha Nabwire

Marta Nabwire, urodzona i wychowana w Ugandzie tancerka. Obecnie mieszka w Szwecji i już od jakiegoś czasu pracuje jako tancerka na całym świecie. Jest utalentowaną tancerką multi, która nie lubi trzymać się jednego stylu tańca, bo zawsze jest otwarta i gotowa, aby przedstawić to, co pokazują jej oczy.

Martha zawsze kochała tańczyć. W bardzo młodym wieku została zatrudniona i pracowała jako nauczyciel, sędzia i uczestnik wielu imprez tanecznych na całym świecie, aby pomóc budować sceny taneczne, dzieląc się doświadczeniami z różnymi tancerzami, w takich krajach jak - Japonii, Włoszech, Polsce, Niemiec, Słowacji, Czech, Tajwanu, Szwecji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Jamajki, Rosji, Francji, RPA, Peru, Brazylii – wymieniliśmy tu tylko kilka z nich.

Martha miała zaszczyt zaprezentować swój taniec w wielu bitwach, z których zwycięstwo wzięła do domu, na przykład Streetstar (Juste Debout w Skandynawii). Zdobyła tytuł Mistrza Świata Juste Debout w Paryżu, SDK Female Hip hop Battle w Czechach, WDC (World dance Colleseum Japan), G.shock tour bat tle w Japonii, I Love to dance 2013 (Paryż, Francja).

Uwielbia dzielić swój dar tańca, dla tych, którzy są otwarci na odbieranie go z otwartym sercem.

Wejściówki na warsztaty z Marthą można dostac pod adresem

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1626287-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-martha-nabwire.html

oraz w sklepach Empik.

MAMSON

Talent, technika, muzykalność. Tancerz jedyny w swoim rodzaju. Człowiek o ogromnym sercu i pasji do ludzi. I co najważniejsze – kolejny gość naszego festiwalu!

Mame Diarra buduje europejską scenę streetową  już od połowy lat 90’tych.  O ile dziś kojarzy się miłośnikom tańca ze stylami hip hop oraz house dance, o tyle warto wiedzieć, że zaczynał od breakingu. Przełom nastąpił w 1999 roku. To właśnie wówczas narodziła się jedna z obecnie najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych ekip – Wanted Posse Crew, która przez lata kształtowała jego styl. Wtedy narodził się Mamson.

W 2001roku grupa zdobyła nagrodę World Champions podczas występu na imprezie Battle Of The Year. Podziwiano ich za unikatowy styl, który w niekonwencjonalny sposób łączył w sobie różne techniki. W takim też kierunku postanowił się rozwijać sam Mamson. W świat house dance wprowadził go Bruce Ykanji i – po prostu - zmienił jego życie. Dziś Mamson uznawany jest za jednego z najlepszych, a lista jego osiągnięć jest imponująca. Regularnie prowadzi warsztaty i występuje na całym świecie, prezentując takie show jak: Badmoves, Transe, Racine, Konexion czy Revolution. Można było go też podziwiać w telewizyjnych programach (francuska edycja Mam talent) oraz musicalach Ten Commandments czy Nuits de Foile. Jednak w głębi serca Mamson pozostaje tancerzem ulicznym, czego dowodem jest udział w wielu imprezach z drugą ekipa – Serial Stepperz.

I choć ostatnio coraz częściej można go zobaczyć w roli sędziego, największą wartość ma dla niego zarażanie dzieciaków swoją pasją i przekazywanie solidnej wiedzy.

Bilety na warsztaty do Mamsona można zakupić poprzez portal 

http://www.ticketpro.pl/jnp/inne/1627606-gdansk-dzwiga-muze-warsztaty-mamson.html

oraz w sklepach Empik.

Pierwszy dzień Festiwalu, sobotę 18 lipca, rozpoczniemy mocnym rockowym brzmieniem w wykonaniu brytyjskiego zespołu Shot For Mia. Oprócz nich na scenie wystąpią: idol miłośników chill’outu, czyli Kuba Knap charakteryzujący się przede wszystkim wyraźnym głosem i niesamowitym luzem scenicznym, Quebonafide - polski raper ukazujący olbrzymi wachlarz umiejętności technicznych, freestyle’owiec, Pokahontaz – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop.  Muzyka Pokahontaz zawiera wpływy szeroko pojętej muzyki elektronicznej z tekstami skoncentrowanymi na warsztacie wykonawczym. Przed godzina 21 usłyszymy ponadczasowe dźwięki w wykonaniu polskiego rapera i producenta muzycznego Grubsona, a gwiazdą sobotnich koncertów będzie polski zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall czyli Vavamuffin z gośćmi Vienio, Numer Raz i Junior Stress. Koncertowa niedziela jest w tym roku niespodzianką! Wieczorne koncerty odbędą się w ramach trasy koncertowej Lata Zet i Dwójki i będą transmitowane w TVP 2. 

ARTYŚCI MUZYCZNI

SHOT FOR MIA

Shot for Mia (SFM) to czteroosobowa formacja z Wielkiej Brytanii. Martin, Joe, Federico i Jason spotkali się w jednym z londyńskich klubów na “jam session”. Czterech kolegów ze wspólną pasją do muzyki marzących o swoim zespole i występach na dużej scenie. Zaczęło się niewinnie od kilku spotkań w sali prób… Kilka tygodni później muzycy spędzali już ze sobą każdą wolną chwilę, poświęcając czas na szukanie swojego stylu oraz długie dyskusje o muzyce i nazwie zespołu. Po bardzo intensywnych 6 miesiącach eksperymentowania formą znaleźli swoje własne brzmienie.  Z myślą o nagraniu pierwszego albumu zaczęły powstawać utwory, za pisanie tekstów zabrał się Marcin. W końcu weszli do studia… Wybór padł na legendarne “Rockfield Studios” w Walii, w którym nagrywali m.in. Queen, Oasis, Iggy Pop, Robert Plant czy młodsze zespoły jak Kasabian czy Royal Blood. Po kilku tygodniach spędzonych na pracy w studiu muzycy zarejestrowali swój pierwszy materiał na płytę. Miksem zajął się Mark Needha, który na stałe współpracuje z The Killers i Imagine Dragons. Pojawiły się też pierwsze występy przed znajomymi i w małych klubach dla  niedużej publiczności. Do dziś muzycy zagrali ponad 100 koncertów na Wyspach i w Polsce. W marcu SFM było gościem muzycznym na trasie koncertowej Happysad, a w maju zagrali przed zespołem IRA w największych obiektach w Polsce. 

KUBA KNAP

Idol miłośników chill’outu i trzeźwego spojrzenia na świat, dystansu do życia i do siebie. Na scenie wyróżnia się unikatowym, wyraźnym głosem, umiejętnościami wokalnymi oraz niesamowitym luzem. Szerszej publiczności zaprezentował się w 2013 roku podziemnym albumem zatytułowanym „Bez nerwów, bez złudzeń”.  Obok Kuby na scenie występuje raper Emil G, którego żywiołem jest scena. Występy grupy to doskonale wyważona mieszanka luźnych, leniwych utworów Kuby Knapa oraz mocnych bujających kawałków Emila G. Poczucie humoru, bezustanna interakcja z publiką i dystans do siebie wyróżniają grupę na tle polskiej sceny.  Starannie wyreżyserowane show, często urozmaicane jest spontanicznymi wykonaniami utworów, anegdotkami, czy bisami. Raperom na scenie towarzyszy DJ Willy Mąka, które wzbogaca występy o akcje gramofonowe oraz swoje sety.  

QUEBONAFIDE

Quebonafide, właśc. Kuba Grabowski, znany również jako Queba –polski raper freestyle’owiec. Członek duetu Yochimu, który współtworzy z raperem Fuso. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Solar, Białas, WhiteHouse, Eripe, Te-Tris,Planet ANM, Dwa Sławy, Pawbeats, Paluch oraz Rasmentalism.

Quebonafide działał w podziemiu od 2008 wydając trzy albumy wraz z Fuso jako duet Yochimu. Rozgłos uzyskał dopiero dzięki solowemu projektowi Eklektyka który ukazał się 31 lipca 2013 roku. Zaczął się pojawiać gościnnie u coraz większej liczby raperów, a dokładnie 31 grudnia 2013 roku wraz z raperem Eripe wydał podziemną płytę Płyta roku. 

POKAHONTAZ

Pokahontaz, to polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 2003 roku w Katowicach na kanwie rozwiązanego tego samego roku tria Paktofonika. W jej skład wchodzą raperzy Rahim i Fokus oraz DJ Bambus. Twórczość zespołu charakteryzuje odejście od typowego dla polskiej sceny hip-hopu, opartego na konfrontacji i nacisku na przekaz artystyczny. Muzyka Pokahontaz zawiera wpływy szeroko pojętej muzyki elektronicznej z tekstami skoncentrowanymi na warsztacie wykonawczym. Najnowszy krążek REVERSAL to już trzeci album Pokahontaz, który jest niejako muzyczną kontynuacją tego, co pojawiło się na poprzedniej płycie - Można powiedzieć, że to ciąg dalszy Rekontaktu, a z drugiej strony to coś całkiem nowego. Materiał jest dużo bardziej zróżnicowany, na krążku znajdziecie wiele naszych muzycznych inspiracji - tak opisują swoje wydawnictwo Rahim i Fokus. Zapewniają, że nie tylko fani hip-hopu znajdą tam coś dla siebie.

GRUBSON

Grubson, a właściwie Tomasz Iwanca. Przygoda Grubsona z hip-hopem zaczęła się już na początku lat 90-tych. Zainteresowanie nowym nurtem muzycznym zaszczepił w nim jego brat Hudy, który w tamtym okresie zajmował się promowaniem kultury hip-hop w ich rodzinnym mieście - Rybniku. Grubson - sam zaczął tworzyć już na przełomie lat 1997-1998 - w grupie zwanej „Po 3-na różnica" ( Twórca, Max, Rav).Grubson jest osobą obok której nie można przejść obojętnie - jego charakterystyczny głos, flow , muzyka oraz przekaz trafia do coraz szerszego grona ludzi. Dzięki takim utworom jak „Ja majka mam"," Kochana", „Ludzie prości" czy „Jedna z planet” od jakiegoś czasu jest osobą rozpoznawalną na polskiej scenie.

VAVAMUFFIN z gośćmi Vienio, Numer Raz, Junior Stress

Vavamuffin powstało w lutym 2003-go roku. Nazwa zespołu to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin", które oznacza charakterystyczny styl śpiewania i nawijania oraz nawiązującego do nazwy miasta, z którego wywodzi się grupa, skrótu "Vava". W skład zespołu weszli zarówno debiutanci, jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae. Vavamuffin ma na swoim koncie kilkaset koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). I to właśnie koncerty są żywiołem tego zespołu - kto raz go zobaczy, będzie chciał znów... i znów... i znów.

Podczas Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę Vavamuffin zagrają wspólny projekt z gośćmi Vienio, Numer Raz, Junior Stress.