AFRO STAGE WORKSHOPS

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na pierwszą odsłonę weekendowych warsztatów Afro Dance. Dwa dni niesamowitych warsztatów, świetnej zabawy, nauki i niezapomnianych wrażeń połączonych z wieczornym koncertem już 30 i 31 maja w Scenie Muzycznej Gdańsk, przy ul. Powstańców Warszawskich 25.

Zapraszamy na pierwszą odsłonę eventu z cyklu AFRO STAGE WORKSHOPS - weekendowe żywiołowe warsztaty AFRO DANCE z bębnami na żywo, intensywne warsztaty gry na DJEMBE oraz wieczorne występy połączone ze wspólnym jam session. 

Warsztaty tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej (Gwinea, Mali, Gambia, Senegal) poprowadzi Anika, podczas gdy energiczny akompaniament bębnów na żywo zadbają muzycy z zespołu Cocodjembe oraz nasz super gość Paul Grocott!

Warsztaty gry na bębnach Djembe poprowadzi Paul Grocott oraz nasi trójmiejscy instruktorzy Stachu Nowodworski oraz Marek Ajssu Malinowski, którzy prowadzą regularne zajęcia w Scenie Muzycznej GAK.

Zapraszamy 30 i 31 maja:

Sobota:

• 14:00 – 15:00 Afro Dance Anika

• 15.15 – 16:15 Afro Dance Anika

• 16:45 – 18:15 Djembe Ajssu

• 18:30 – 20:00 Djembe Paul Grocott

• 20:00 – 22:00 Afro Bibka!

Niedziela

• 12:00 – 13:00 Afro Dance Anika

• 13.15 – 14.15 Afro Dance Anika

• 14.30 – 16:00 Djembe Stachu

• 16.15 – 17.45 Djembe Paul Grocott

Cena: 25 zł jedne zajęcia,

Full Pass taniec 80 zł

Full Pass Djembe 80 zł

W sobotę wieczorem wspólna, energetyczna Afro Bibka!

W programie:

• występy warsztatowiczów,

• występ zespołu Cocodjembe wraz z gośćmi Aniką i Paulem Grocottem

• jam bębniarsko taneczny

• animacje muzyczno – taneczne

Cena: 10 zł

Taniec afrykański, to bardzo żywiołowa i naturalna forma ruchu. Wiele kroków narodziło się z naśladowania czynności życia codziennego, lub chęci podkreślenia walorów i cech płci tańczącej, takich jak siła mężczyzn, zwinność, szybkość i skoczność młodych dziewczynek, seksapil i delikatność młodych kobiet, czy też dostojność i elegancję kobiet starszych. Nauka Afro to także nauka folkloru i rytmów afrykańskich. Energia i radość płynąca z nieskrępowanych ruchów tańczonych w takt transowej muzyki bębnów sprawiła, że taniec ten staje się coraz popularniejszy w Europie jak i na całym świecie. Od kilkunastu lat tańczą go nie tylko rdzenni mieszkańcy Afryki, ale także tancerze i choreografowie chcący dotrzeć do źródeł tańca.

Bilety na warsztaty oraz wieczorny koncert dostępne są w budynku Sceny Muzycznej Gdańsk, przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku oraz za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl . 

Na zajęcia ubierzcie wygodne ubrania nie krepujące ruchów, tańczymy na boso, weźcie koniecznie uśmiechy i wodę bo będzie gorąco!!
 

ANIKA KAMIŃSKA

Muzyk i tancerka. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia. Tańca afrykańskiego uczyła się u: Tanti Sylla (Les Ballets Africaines), Diaka "Bijou" Camara (Ballet Soleil d'Afrique), Aminata Burette Touré (Ballet Sourakhata), Andy Camara (Ballet Sourakhata), Aboubacar Sylla (Le Ballet National de Guinée ), Mahomed Dabo (Les Ballets Africains), Afra Crudo (Włochy), Viola Wojciechowska (Polska), Ola Kobus (Polska, Brazylia), Benoit Le Gros (Togo).
Obecnie na stałe pracuje i występuje z: SalsHall Ortodox Afryka (muzyka i taniec zachodnio-afrykański z Buba Badjie Kuyateh, Naby Camara, Andy Camara), Moribayassa (muzyczno-taneczny projekt inspirującego się folklorem Afryki zachodniej), Balkan Sevdah (zespół grający muzykę bałkańską) Madrugada (zespół grający muzykę flamenco) Viaje Al Tambor (tradycyjne rytmy afrokubańskie), Ces’t Ca’ (formacja taneczna pod przewodnictwem Violi Wojciechowskiej).

PAUL GROCOTT

Pochodzi z Perth w Australii. Od 10 lat gra na bębnach djembe i dun dun, i od 5 lat na balafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany i dwukrotnie do Gwinei. W Gwinei uczył się od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla i wielu innych.
Obecnie mieszka w Czechach i jest członkiem zespołu Tubabu i Kobiri Mouna Orchestra. Przez wiele lat był członkiem najbardziej znanej czeskiej grupy bębniarskiej Camara. Regularnie grywa na warsztatach tańca afrykańskiego w różnych miastach Europy.
 
COCODJEMBÉ / Gdańsk

Skład zespołu tworzy siedmioro pasjonatów afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wszyscy są mocno związani z Trójmiastem, tu mieszkają, grają oraz prowadzą warsztaty. W swojej muzyce łączą afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczają wspaniałych wrażeń i porywają do energetycznego tańca.

Występy zespołu Cocodjembé to niesamowicie żywiołowe doświadczenie. Piękne kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, djabare oraz dzwonków zabierają nas w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości. Tu każdy rytm opowiada inną historię, każdy rytm ma swą moc, w której zaklęty jest ogrom kultury plemiennej, każdy rytm ma swoistą dla siebie intencję.