LITANIA MIAST

W dzień Wszystkich Świętych już po raz XXI spotykamy się pod "Trzema krzyżami", czyli Pomnikiem Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności w Gdańsku.

Spotykamy się, żeby zgodnie z hasłem od wielu lat towarzyszącym Litanii: uczcić tych, którzy oddali życie, żebyśmy mogli żyć godnie. W tym roku chcemy w sposób szczególny przypomnieć postać bohaterskiej Danuty Siedzikówny “Inki” - sanitariuszki V Wileńskiej Brygady AK, która oddała życie w imię obrony wolności i niepodległości Polski. “Inka” w czasie swojego 13-dniowego pobytu w areszcie, w czasie parodii “śledztwa” i “sądu” przekazała tylko jedną wiadomość: “powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. 

Dwudziestojednoletnia historia Litanii wzięła swój początek z wydarzeń mających miejsce jeszcze za czasów PRL. Gdy tysiące ludzi spotykały się pod “Trzema krzyżami” żeby podtrzymać zbiorową pamięć o osobach, które nie wahały się oddać swojego życia dla przyszłych pokoleń. Tradycję tę podtrzymał ks. Zbigniew Drzał i jej kontynuacją oraz chlubnym dziedzictwem jest dawno już pełnoletnia Litania Miast. 

Celem naszego XXI spotkania jest też pokazanie głębokiego wymiaru święta Wszystkich Świętych, którego rozumienie i odbiór z biegiem lat ulega permanentnemu spłyceniu. Stojąc nad grobami dotykamy ważnej prawdy o ludzkim życiu i kondycji, ale zatrzymanie się na tej skończonej przecież prawdzie jest daleko niedoskonałe dla człowieka nadziei i światłości, dla chrześcijanina. Złączmy się z chwałą tych, którzy dotarli do Pełni Życia przed nami i przypomnijmy światu jaki jest ostateczny cel naszej wędrówki!

W tym roku w czasie Litanii towarzyszyć nam będzie znany z Forów Młodzi i Miłość, ale już nie tylko, zespół Kierunek Niebo, z przyjaciółmi ze scholi Lux Cordis z parafii św. Alberta. 

Bądźmy razem w tym wyjątkowym i radosnym dniu -  do zobaczenia 1 listopada!