ŚWIĘTO MIASTA

Już po raz dwunasty Gdańsk obchodzić będzie swoje Święto. Jak co roku Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury pomaga w organizacji Święta Miasta ze strony artystycznej oraz technicznej. Od 27 do 29 maja czekać na nas będzie wiele wydarzeń artystycznych i sportowych.

 

Świętowanie rozpoczniemy w piątek o godz. 20.15 na Targu Węglowym, gdzie zaplanowano otwarcie regat  w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a tuż po o 20:30 Robert Janowski zaprasza na Finał Plebiscytu TOP 20. Artysta z zespołem wykona 20 utworów, które zostaną wybrane podczas plebiscytu odbywającego się w dniach 9-22 maja. W piątkowy wieczór odkryjemy piosenka po piosence ulubione utwory mieszkańców i sympatyków Gdańska.

Sobota natomiast rozpocznie się na sportowo. Już o godz. 10.00 będzie można wziąć udział w Rodzinnym Biegu Gdańszczan. To nie koniec sportowych emocji, o godz. 11.00 rozpocznie się przy Molo w Brzeźnie pierwszy wyścig Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Nie zabraknie także akcentów historycznych, od godz. 10.00 na Placu Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie. Rycerze o godz. 12 uczestniczyć będą w uroczystej paradzie, która upamiętnia nadanie Gdańskowi w 1457 licznych przywilejów przez polskiego Króla Kazimierza Jagiellończyka. Parada „Wiwat Gdańsk, Wiwat Rzeczpospolita” rozpocznie się przy Złotej Bramie. Tego dnia muzyka rozbrzmiewać będzie od rana do nocy. O godz. 11.00 rozpocznie się pierwsza część koncertu „Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic”, zaś o godz. 14.00 część druga. W ciągu dnia na Targu Węglowym odbywać się będzie Konkurs Elegancji XV Zlotu Zabytkowych Mercedesów. Od 13.00 do 17.00 będzie można podziwiać około 85 samochodów z Polski i Europy, w tym takie wyjątkowe modele jak W187 kabriolet rocznik 1954, przedwojenny 170V czy W124 E 500. O godzinie 17.00 samochody wyjadą wspólną kolumną z Targu Węglowego, a na wieczór zaplanowany został koncert jubileuszowy gdańskiego artysty jazzowego Wojtka Mazolewskiego oraz pokaz laserowy przedstawiający historię Święta Miasta.

Niedziela należeć będzie do dzieci. O godz. 11.00 na Stadionie Energa Gdańsk rozpocznie się Festyn Rodzinny „Gdańsk Dzieciom”. Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji, nie tylko sportowych, ale także artystycznych i naukowych. Świętować będziemy 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – Inaugurujące Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. 

Ponadto, również w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w godzinach od 11.30 do 18.00 odbędzie się wielki finał „Olimpiady wiedzy o Gdańsku”. Wezmą w nim udział osoby, które zwyciężyły w I stopniu eliminacji edycji szkolnej oraz obywatelskiej.