NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH PERKUSYJNYCH ZACHODNIEJ AFRYKI

Tradycyjna muzyka zachodniej Afryki cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. W trakcie zajęć nauczysz się techniki gry na afrykańskich bębnach djembe (bębny prowadzące, solowe i akompaniujące) oraz dundun (bębny basowe i melodyjne). Kładziemy duży nacisk na wypracowanie solidnej techniki gry, naukę tradycyjnych rytmów afrykańskich oraz budowanie aranżacji. Dbamy też o elementy solowych improwizacji, a całość urozmaicamy dobrą zabawą. Razem z uczestnikami realizujemy cele - tworzymy kompozycje, które prezentujemy w trakcie występów dla szerszej publiczności ..więcej o tym już na zajęciach!

Wspólne muzykowanie, oprócz rozwoju rytmiki i koordynacji ruchowej, ma również walory rozrywkowe, edukacyjne, kulturowe i estetyczne. Ponadto zajęcia są potężną dawką radości i energii. Realizowanie siebie poprzez rytm przynosi satysfakcję, wpływa na wzrost poczucia pewności siebie, neutralizuje stres,  poprawia koncentrację i pamięć oraz podnosi efektywność pracy w grupie. Współtworzenie spójnej melodii jednoczy uczestników, tworzy atmosferę akceptacji i współpracy oraz zachęca do przekraczania własnych granic.
To wszystko znajdziecie na naszych zajęciach, które odbywają się w dwóch grupach: podstawowa (Ajssu), dla tych którzy swoją przygodę zaczynają i zaawansowana (Stachu), dla tych którzy mają już doświadczenie w graniu.

BIO STACHU:

Stachu Nowodworski, muzyk, rzeźbiarz, artysta. Jego przygoda z djembe zaczęła się w 2001r, od tamtej pory stan delikwenta się pogłębia... nie poprzestał na rozwijaniu umiejętności grania. Chcąc zgłębić temat kultury Afryki Zachodniej, zaczął sam konstruować bębny djembe, dunun oraz bębny szczelinowe. W roku 2011, na ASP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, obronił dyplom pt. „Interdyscyplinarność w sztuce Afryki Zachodniej”. Przedmiotem pracy dyplomowej był zestaw trzech rzeźb instrumentów, na których artysta dał koncert podczas obrony. Stachu podchodzi do muzyki z wielkim szacunkiem i respektem, jego nauka nigdy się nie skończyła, aktywnie bierze udział w warsztatach prowadzonych przez mistrzów by móc przekazać wiedzę i umiejętności wszystkim, którzy tak jak on odnajdują w bębnach drogę życia. W roku 2010 wokół warsztatów prowadzonych przez Stacha narodził się zespół Cocodjembe, którego jest liderem. Oprócz muzyki Afryki zachodniej zajmuje się również takimi stylami jak Dub czy Roots Reggae. Obecnie współtworzy trio dubowe Dub Whale.

BIO AJSSU:

Marek „Ajssu” Malinowski, multiinstrumentalista, instruktor, muzyk trójmiejskiego zespołu Cocodjembe. W trakcie rozwoju swojej muzycznej pasji zgłębiał różnorodne style, przechodził wiele transformacji. Już w domu rodzinnym odkrył, że muzyka jest jak język i zaczął poszukiwać form własnej ekspresji. Podstawy muzyki przyswoił grając na instrumentach klawiszowych. Następnie pochłonęły go realia bitów i rymów, w których jako MC i producent przemierzał świat hip-hopu w składzie „Prości Ludzie”.  Rozwinął w sobie także miłość do reggae i dub, czego owocem był współudział w założeniu zespołu „Root Wise”. Pozytywne wibracje reggae zabrały go do korzeni muzyki, gdzie pokochał naturalne brzmienie bębnów. Od tej pory skupił się wokół etnicznej muzyki perkusyjnej krajów Afryki Zachodniej. Fascynuje go zarazem prostota instrumentów jak i złożoność formy, gdzie niezliczone kombinacje podstawowych dźwięków tworzą misterne kompozycje. W świecie bębniarskim działa już blisko 7 lat, prowadzi warsztaty, organizuje eventy i animuje akcje społecznościowe.