20-21.01.2017 / AFRO STAGE WORKSHOPS

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury z radością zaprasza na Święto muzyki i tańca Zachodniej Afryki. W programie dwa dni intensywnych warsztatów DJEMBE, afro i dundun dance oraz warsztaty gry na dundunach. Wszystko to w wykonaniu prawdziwego wirtuoza djembe - Paula Grocotta, wybitnych tancerek afro - Aniki Kamińskiej i Kasi Makowieckiej oraz trójmiejskiego człowieka orkiestry – niezwykłego instruktora afro dźwięków - Marka Malinowskiego. A na deser warsztaty prowadzone przez tancerki z zespołu Nandaloo oraz Jam session z muzykami z zespołu Cocodjembe i Nandaloo. Wejdźmy w nowy rok z pokładem energii!

Celem imprezy jest:

• integracja warsztatowiczów oraz wszystkich trójmiejskich pasjonatów bębnów

• rozwój kompetencji muzycznych i tanecznych

• wspólna, żywiołowa zabawa

TANIEC AFRYKAŃSKI jest niezwykle energiczną formą ekspresji. Wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”, przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie! Taniec w rytm bębnów jest naturalnym odruchem. Muzyk i tancerz stanowią nierozerwalną część, uzupełniają się i wypełniają nawzajem. Ich „rozmowa” wyrażona przez taniec i muzykę jest najpiękniejszą rozmową bez słów. 

Warsztaty AFRO DANCE przeznaczone są dla osób zupełnie początkujących oraz tych, którzy rozpoczęli już swoją przygodę z tańcem afrykańskim! Na warsztatach będziemy się uczyć choreografii inspirowanych baletem afrykańskim, a to wszystko do tradycyjnych rytmów granych na instrumentach takich jak: dundun oraz djembe.

Podczas warsztatów energiczny akompaniament bębnów na żywo zapewnią muzycy z zespołu Cocodjembe!

DUNDUN DANCE czyli żywiołowy taniec i granie na bębnach jednocześnie. Efektowna technika znana przede wszystkim z zachodnio-afrykańskich baletów. 

Warsztaty poprowadzi Anika Kamińska wraz z muzykami z zespołu Cocodjembe oraz Moribaya. 

Na zajęcia ubierzcie wygodne ubrania nie krepujące ruchów oraz wodę, bo będzie gorąco!

UWAGA! Tańczymy na boso!

PROGRAM IMPREZY

Piątek 20.01.2017

20:00 – 21.15 Warsztat Afro z Kasią Makowiecką 

21.15 - 22.15 Warsztat  Afro z tancerkami Nandaloo

22.15 - 1.00- Open jam session muzyczny prowadzony przez muzyków Cocodjembe i tancerki Nandaloo

Sobota 21.01.2017

11:00 – 12:30 Warsztat Dundun z Markiem Malinowskim

12:45 – 14:15  Dundun dance z Aniką Kamińską, z muzyką na żywo (muzycy z Moribaya i Cocodjembe)

14.45 – 16.15 Afro dance z Aniką, z muzyką na żywo (muzycy z Moribaya i Cocodjembe) (sala widowiskowa)

                          Djembe dla średnio i zaawansowanych z Paulem Grocottem (sala nr 19)

16.30 – 17.45  Djembe dla początkujących i średnio zaawansowanych z Paulem Grocottem

INFORMACJE O INSTRUKTORACH I ARTYSTACH:

ANIKA KAMIŃSKA

Muzyk i tancerka. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia. Tańca afrykańskiego uczyła się u: Tanti Sylla (Les Ballets Africaines), Diaka "Bijou" Camara (Ballet Soleil d'Afrique), Aminata Burette Touré (Ballet Sourakhata), Andy Camara (Ballet Sourakhata), Aboubacar Sylla (Le Ballet National de Guinée ), Mahomed Dabo (Les Ballets Africains), Afra Crudo (Włochy), Viola Wojciechowska (Polska), Ola Kobus (Polska, Brazylia), Benoit Le Gros (Togo). 

Obecnie na stałe pracuje i występuje z: SalsHall Ortodox Afryka (muzyka i taniec zachodnio-afrykański z Buba Badjie Kuyateh, Naby Camara, Andy Camara), Moribayassa (muzyczno-taneczny projekt inspirującego się folklorem Afryki zachodniej), Balkan Sevdah (zespół grający muzykę bałkańską ) Madrugada (zespół grający muzykę flamenco) Viaje Al Tambor (tradycyjne rytmy afrokubańskie), Ces’t Ca’ (formacja taneczna pod przewodnictwem Violi Wojciechowskiej).

PAUL GROCOTT

Pochodzi z Perth w Australii. Od 10 lat gra na bębnach djembe i dun dun, i od 5 lat na balafonie. W tym czasie poszukiwania muzyczne zaprowadziły go do Burkina Faso, Ghany i dwukrotnie do Gwinei. W Gwinei uczył się od mistrzów muzyki afrykańskiej takich jak: Koungbana Konde, Bolokada Konde i Tonton Sylla i wielu innych.

Obecnie mieszka w Czechach i jest członkiem zespołu Tubabu i Kobiri Mouna Orchestra. Przez wiele lat był członkiem najbardziej znanej czeskiej grupy bębniarskiej Camara. Regularnie grywa na warsztatach tańca afrykańskiego w różnych miastach Europy.

MORIBAYA

Moribaya to grupa artystów, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny odległych Gwinei i Mali. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki oraz krajów Europy by pobierać lekcje od mistrzów muzyki i tańca afrykańskiego, co owocuje licznymi nawiązaniami do tradycyjnych fraz granych na bębnach oraz autentycznych kroków tanecznych.

COCODJEMBE

Skład zespołu tworzy sześcioro pasjonatów afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wszyscy jesteśmy mocno związani z Trójmiastem, tu mieszkamy, gramy oraz prowadzimy warsztaty. W naszej muzyce łączymy afrykańskie dziedzictwo ze słowiańskim temperamentem. Tradycyjne instrumentarium Afryki Zachodniej i rytmy z tamtych rejonów wraz z ich dynamicznymi aranżacjami, dostarczają wspaniałych wrażeń i porywają do energetycznego tańca.

Występy zespołu Cocodjembé to niesamowicie żywiołowe doświadczenie. Piękne kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, djabare oraz dzwonków zabierają nas w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości. Tu każdy rytm opowiada inną historię, każdy rytm ma swą moc, w której zaklęty jest ogrom kultury plemiennej, każdy rytm ma swoistą dla siebie intencję.

NANDALOO – kolektyw taneczno-muzyczny, inspirowany tradycyjnymi rytmami i choreografiami ludów Afryki Zachodniej. W trakcie występów, tancerze łączą taniec Afro z wygrywaniem rytmów na bębnach basowych typu dundun. Takie niesamowicie energetyczne połączenie, przeplatane jest śpiewem, dźwiękami balafonu i  tradycyjnymi aranżacjami muzycznymi na bębnach djembe i dundun, wykonywanymi przez doświadczonych muzyków z zespołu Cocodjembe. 

Nandaloo w języku Mandinke oznacza "lekarstwo". Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury. 

Dla nas, taniec i muzyka afrykańska to sposób na wyrażanie siebie, afirmowanie życia oraz wybudzenie energii, którą chcemy się z Wami dzielić!

CENNIK:

ZAJĘCIA Z ANIKĄ: 

1 WEJŚCIE – 30 zł , 2 WEJŚCIA - 50 zł

ZAJĘCIA Z KASIĄ 

1 WEJŚCIE - 25 ZŁ

ZAJĘCIA Z NANDALOO 

1 WEJŚCIE - 5 ZŁ

ZAJĘCIA Z PAULEM 

1 WEJŚCIE - 30 ZŁ, 2 WEJŚCIA - 50 ZŁ

ZAJĘCIA Z MARKIEM  

1 WEJŚCIE - 20 ZŁ

WSTĘP NA JAM SESSION 5 ZŁ

Zapraszamy też na regularne zajęcia Djembe w Scenie Muzycznej

www.scenamuzyczna.pl