25.02.2017 / TERRA COTTA - WERNISAŻ WYSTAWY

25.02.2017 Sobota, godzina: 17:30

25.02.2017 / TERRA COTTA - WERNISAŻ WYSTAWY

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na „Terra Cotta” - wernisaż wystawy rzeźby Janiny Karczewskiej – Koniecznej. Wystawa zorganizowana w ramach projektu „Smaki Muzyki”, który prezentuje twórczość trójmiejskich muzyków oraz Artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański.

Janina Karczewska - Konieczna urodziła się w Gdyni 29 maja 1934 r. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. W latach 1952 – 1959 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie, a następnie w Gdańsku. Po otrzymaniu w 1954 r. przez szkołę nowej siedziby w Gdańsku (Wielka Zbrojownia), w Sopocie nadal nauczano przez jakiś czas ceramiki i rzeźby. Studiowała pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej, prof. Teresy Pągowskiej oraz prof. Witolda Frydrycha. Zdobyła dyplom z wyróżnieniem w 1959 r., w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego, a specjalizację z ceramiki u prof. Hanny Żuławskiej oraz z grafiki u prof. Zygmunta Karolaka. Miała możliwość zapoznać się ze sztuką rzeźby w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego oraz podczas plenerów prowadzonych przez prof. Wiśniewskiego i prof. Annę Pietrowiec.

Tworzyła także razem z mężem, rzeźbiarzem i ceramikiem Stanisławem Koniecznym, ur. w 1933 r. w Montceau-les-Mines we Francji (Burgundia), zm. w 1981 r. w Gdańsku. Podobnie jak jej mąż, Stanisław Konieczny, przez wiele lat była związana z założonymi przez Hannę Żuławską Artystycznymi Warsztatami Ceramicznymi w Kadynach. W kolejnych latach tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po roku 1980 zajmowała się również rzeźbą sakralną. Brała udział w wielu edycjach Międzynarodowego Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja), otrzymując wiele nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę de L’association Français d’Action Artistique, którego honorowym przewodniczącym był Pablo Picasso (1970). Artystka uczestniczyla w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Rosji. Jej działa znajdują się w zbiorach Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, w Muzeum Narodowym  w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, w kolekcjach MKiDN oraz PAN. Oprócz zbiorów prywatnych, prace artystki można spotkać w przestrzeniach publicznych europejskich miast, między innymi w Nässjö (Szwecja), Hamburgu i Greifswald (Niemcy). Największa realizacja artystki – monumentalne drzwi znajdują się w kościele NMP w Puri (Indie). Wspólnie z mężem artystka wykonała  ceramiczne kompozycje architektoniczne znajdujące się w hotelu Heweliusz i w Domu Technika w Gdańsku, w Pałacu Ślubów w Elblągu oraz w Kaplicy Ludzi Morza w Gdańskiej Bazylice Mariackiej. Janina Karczewska - Konieczna należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański. 


Po wernisażu zapraszamy na koncert w ramach cyklu "SMAKI MUZYKI" http://www.scenamuzyczna.pl/wydarzenia/387-25022017-rogalska-trio-smaki-muzyki, tym razem smak klasyki, czyli wysłuchamy Katarzyny Rogalskiej. Absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa skrzypiec). Od wielu lat związana z Cappellą Gedanensis jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe. Bilety 5 zł do nabycia w Kasie Sceny Muzycznej GAK oraz poprzez stronę: https://www.bilety24.pl/koncert/smaki-muzyki-29565?id=148799

Zwiedzanie Wystawy: 26.02 - 16.03.2017

Na wystawę WSTĘP WOLNY.

ORGANIZATORZY:

SCENA MUZYCZNA Gdańskiego Archipelagu Kultury

ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW w Gdańsku

http://www.zpap-gdansk.pl/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=101