28.02.2020 / Kosmos wraca na Orunię. Rusza Klub Filmowy w sercu Parku Oruńskiego

28.02.2020 Piątek, godzina: 18:00

28.02.2020 / Kosmos wraca na Orunię. Rusza Klub Filmowy w sercu Parku Oruńskiego

 I klasyki filmowe, i nowości ze światowych ekranów. Komedie, horrory, filmy obyczajowe – czasu nie będzie tylko na „mdłe” filmy – obiecuje Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK, gdzie od 7 lutego będzie funkcjonował Klub Filmowy Kosmos. Swoją nazwą nawiąże on do kultowego kina funkcjonującego na Oruni do początku lat 90-tych.  W każdy piątek o 18:00, od lutego do końca maja, w siedzibie Sceny Muzycznej zostanie zorganizowany pokaz wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane będą przez młodych filmoznawców z Uniwersytetu Gdańskiego.

Klub Filmowy Kosmos startuje 7 lutego i w każdy kolejny piątek do końca maja zostanie zorganizowany pokaz filmowy wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. Filmy w ramach Klubu Filmowego Kosmos prezentowane będą w ramach trzech bloków:  cykl Galaktyki klasyki, prezentujący kino, które powinien znać każdy, Gatunkowa Supernowa, podczas którego będzie można obejrzeć filmy wyróżniające się konwencją, tematyką lub gatunkiem oraz opowiadający o różnych okresach życia człowieka Cykl życia gwiazdy. Wśród wyświetlanych filmów znajdzie się m.in I tak Cię kocham (reż. Michael Showalter), Królowa Kier (reż. May el-Toukhy), Młodość (reż. Paolo Sorrentino), Mustang (reż. Deniz Gamze Ergüven) czy Paterson (reż. Jim Jarmusch). Szczegółowy repertuar można na bieżąco śledzić w specjalnie przygotowanej grupie Klubu na facebooku (adres: fb.com/groups/KFKOSMOS).

W ramach klubu planowane są także spotkania z ludźmi kina: dziennikarzami, reżyserami i filmoznawcami. Jednym z potwierdzonych gości Kosmosu będzie związana z Orunią Elżbieta Benkowska, której film dyplomowy „Olena” otrzymał nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Oprócz prezentacji swoich dzieł, reżyserka z pewnością opowie także o przygotowywanym przez nią projekcie „Orunia 4ever” – pełnometrażowym filmie luźno inspirowanym historią oruńskiej telewizji Orunia Sky.  

Klub Filmowy Kosmos będzie nawiązywał do tradycji oruńskiej kinematografii - otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). - Mamy nadzieję, że mieszkańcy Oruni zaangażują się w działanie klubu tak jak kiedyś chętnie przychodzili do kina Kosmos – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK.

Karnet członkowski na wszystkie 17 spotkań (od lutego do maja) w ramach klubu filmowego to koszt zaledwie 50 zł. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK od poniedziałku do piątku lub online – wystarczy napisać krótką informację o chęci zakupu karnetu na adres: info@scenamuzyczna.pl. Można zakupić także bilet jednorazowy na poszczególne spotkania za 5 zł – te bilety sprzedawane będą przed poszczególnymi seansami.